Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


talk:projects:klubzts

To jest stara wersja strony!


Wprowadzenie:

Podstawą klubu była by organizacja założona i prowadzona zgodnie z wytycznymi diy.org. Strona jest niestety po angielsku, więc trzeba było by poświęcić trochę czasu i przetłumaczyć najważniejsze rzeczy. Klub wiekowo celował by w dzieci i młodzież 8-18 i w generalnie byłby prowadzony przez nich. My (dorośli członkowie HS:Wro), pełnili byśmy raczej formalną rolę koordynatorów i mentorów.

Elementy potrzebne do wystartowania:

  • Żeby uruchomić taki klub potrzebowalibyśmy sensownego miejsca na spotkania co najmniej raz w tygodniu na kilka godzin. W grę wchodzą takie przestrzenie jak świetlice, szkoły, organizacje pozarządowe itp.. Niestety, aktualny lokal HS:Wro nie spełnia raczej wymogów BHP i generalnie nie nadaje się na przyjmowanie dzieci na zorganizowane warsztaty.
  • Potrzebujemy wsparcia kogoś z doświadczeniem pedagogicznym. Sami całkiem nieźle potrafimy sobie poradzić z prezentacjami, aktywnościami publicznymi i ogólnym wzbudzaniem zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami. Aczkolwiek nikt z nas nie ma doświadczenia z pracą z dziećmi. Sądzę, że można by w razie potrzeby nawet dać oficjalne ogłoszenie na naszej stronie internetowej, że potrzebujemy wolontariusza z takim doświadczaniem bądź kwalifikacjami.
  • Potrzebny nam jest też kontakt z rodzicami. To oni badali by czym najbardziej interesują się ich dzieci i jakiego typu aktywności były by najfajniejsze. Ważna jest stała współpraca z rodzicami gdyż to oni tak naprawdę potrafią zmotywować dzieciaki to takich aktywności. Potrafią również skutecznie ostudzić największy zapał jeśli sami nie rozumieją idei.
  • Potrzebni są również mentorzy poszczególnych kategorii umiejętności:

Elementy ważne w trakcie:

  • Przydatne było by znalezienie mentorów do opieki nad poszczególnymi kategoriami. Tacy mentorowie na pewno znajdą się wśród społeczności HS:Wro jak i wśród ludzi z naszego otoczenia bądź rodziców. Kluczowe było by „wyczucie” kto się dobrze czuje przy pewnych typach aktywności/twórczości.
  • Sponsorzy. Do części aktywności w zupełności nie potrzeba żadnych dodatkowych zasobów materialnych. Jednakże część wymaga specyficznych narzędzi, bądź dodatkowych kosztów. Owszem, część dzieci mogła by sobie to organizować samemu. Jednakże mogło by to doprowadzić do wykluczenia społecznego ze względu na zasobność portfela rodziców. Dlatego część aktywności przeprowadzalibyśmy na zasadzie „każdy, albo później”. Jeżeli nie bylibyśmy w stanie zorganizować np. warsztatów Hardware Hacker, należało by poszukać sponsora (może być też nazwany patronem) dla tej kategorii. Mógłby on nas wesprzeć finansowo, sprzętowo, lub chociażby wypożyczeniem sprzętu na czas warsztatów. Został by on wtedy wypróżniony na stronie wiki danej kategorii umiejętności. Myślę, że dany sponsor mógłby sponsorować maksymalnie trzy kategorie, żeby uniknąć „zaprzedania” projektu ZTS jednej marce.
talk/projects/klubzts.1387274912.txt.gz · ostatnio zmienione: 2014/01/05 18:57 (edycja zewnętrzna)

Donate Powered by PHP Valid HTML5 Valid CSS Driven by DokuWiki